Thu Jun 30 05:21:01 CDT 2022

IL Governor (GOP)
99% OF PRECINCTS REPORTING
>Darren Bailey R453,46958%
 Jesse Sullivan R122,84816%
 Richard Irvin R116,91015%
 Gary Rabine R51,5277%
 Paul Schimpf R33,7484%
 Max Solomon R7,1761%
IL Governor (Dem)
99% OF PRECINCTS REPORTING
>JB Pritzker D753,79592%
 Beverly Miles D67,4378%
Senate (GOP)
99% OF PRECINCTS REPORTING
>Kathy Salvi R212,25530%
 Peggy Hubbard R175,00925%
 Matt Dubiel R89,34913%
 Casey Chlebek R75,01711%
 Bobby Piton R64,6969%
 Anthony Williams R52,2117%
 Jimmy Lee Tillman R35,8665%
IL Attorney General (GOP)
99% OF PRECINCTS REPORTING
>Thomas DeVore R313,02344%
 Steve Kim R243,93935%
 David Shestokas R148,78321%
IL Secretary of State (GOP)
99% OF PRECINCTS REPORTING
>Dan Brady R542,91976%
 John Milhiser R167,36724%
IL Secretary of State (Dem)
99% OF PRECINCTS REPORTING
>Alexi Giannoulias D425,33553%
 Anna Valencia D276,78134%
 David Moore D72,0289%
 Sidney Moore D31,7544%
IL State Senate District 16 (Dem)
91% OF PRECINCTS REPORTING
>Willie Preston D8,32454%
 Lamont Williams D7,01346%
IL U.S. House District 17 (GOP)
99% OF PRECINCTS REPORTING
>Esther Joy King R30,75569%
 Charles Helmick R14,01931%
IL U.S. House District 17 (Dem)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Eric Sorensen D14,45638%
 Litesa Wallace D8,81823%
 Jonathan Logemann D5,53114%
 Angie Normoyle D4,72812%
 Marsha Williams D2,6367%
 Jacqueline McGowan D1,9865%
IL State Senate - District 35 (GOP)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dave Syverson R15,76875%
 Eli Nicolosi R5,17625%
IL State House - District 71 (GOP)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dan Swanson R5,42567%
 Matthew Rauschert R2,71433%
IL State House - District 89 (GOP)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tony McCombie R9,52275%
 Victoria Onorato R3,17025%
IL State House - District 90 (GOP)
97% OF PRECINCTS REPORTING
>John Cabello R8,81574%
 Mark Szula R3,16226%
Winnebago County Clerk (GOP)
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Lori Gummow R10,60878%
 Michael Delgado R2,99922%
Winnnebago County Treasurer (GOP)
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Steve Schultz R7,10956%
 Randy Johnson R5,62644%
Winnebago County Board D3
0% OF PRECINCTS REPORTING
 John M. Guevara R64750%
 Jay Durstock R63850%
Winnebago County Board D5
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Teena Newburg R48868%
 Dave Tassoni D23132%
Winnebago County Board D7
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Paul M. Arena R77157%
 Michelle Lewis R57743%
Winnebago County Board D10
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Joe C. Hoffman D00%
 David Peyton R00%
Winnebago County Board D15
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Burt Gerl R10655%
 Christopher Scrol D8645%
Winnebago Committee Cherry Valley 3
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Judy Bufalo R15566%
 Michael Moe D8034%
Winnebago Committee Cherry Valley 6
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Janice I. Knox R8962%
 Aaron Sandeen R5538%
Winnebago Committee Cherry Valley 9
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Lynn Kapus R7551%
 Jack DeRosso R7149%
Winnebago Committee Cherry Valley 11
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Wendy Owano R8355%
 John Penney R6845%
Winnebago Committee Harlem 15
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Lowell A. Ingram R14272%
 Richard Kennedy D5528%
Winnebago Committee Harlem 22
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Pat Garkey R14865%
 Eli Brottman D7935%
Winnebago Committee Rockton 6
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Debora Stoffregen R8064%
 Ginger Eterno R4536%
Winnebago Committee Roscoe 3
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Tom Hawes R9968%
 Elizabeth Lindquist D4632%
Winnebago Committee Roscoe 9
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Greg Ragan R19674%
 Renee Mealey D6926%
Winnebago Committee Rockford 5
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Morgan Freund D8853%
 Tony Arbisi R7847%
Winnebago Committee Rockford 15
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Elise Ortloff R10561%
 Mustafa K. Abdall D6739%
Rockford Committee Ward 2 Precinct 6
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Michael Suerth D00%
 John Watton R00%
Rockford Committee Ward 4 Precinct 5
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Simone E. Cameron D00%
 Kathy Easton R00%
 Toby Last R00%
Rockford Committee Ward 8 Precinct 1
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Anisia Ramos D00%
 Christopher Scrol D00%
Rockford Committee Ward 10 Precinct 7
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Franco Trujillo D00%
 Michael O'Toole R00%
Rockford Committee Ward 13 Precinct 5
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Ricardo Montoya Picazo D00%
 LaVonne R. Williams D00%
Boone County Sheriff
94% OF PRECINCTS REPORTING
 Scott W. Yunk R4,52273%
 Brian Wadsworth R1,39523%
 Oda T. Poole R2744%
Boone County Circuit Clerk
94% OF PRECINCTS REPORTING
 Pamela Coduto R2,74952%
 Karri Anderberg R2,56048%
Boone County Board D1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brent Mueller R1,06730%
 David R. Wiltse R71020%
 Brian R. Schneider R69119%
 Lisa Zupon R63718%
 Mark D. Pentecost R47513%
 Daniel Hulina R00%
Boone County Board D2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tom Walberg R1,26225%
 Ryan H. Curry R1,06321%
 Karl Johnson R98419%
 Alisa Patterson R94018%
 Brandon Parker R84917%
Boone County Board D3
83% OF PRECINCTS REPORTING
 Sherry Branson R80331%
 Rodney J. Riley R79331%
 Marion L. Thornberry R73129%
 Freddy De La Trinidad D2239%
 Dana Logsdon R00%
Boone Committee Belvidere 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Craig Wilcox R6044%
 Marion L. Thornberry R4634%
 Freddy De La Trinidad D3022%
Boone Committee Belvidere 10
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mike McGee R8754%
 Matthew Fleury R7346%
Boone Committee Belvidere 13
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jonathon Giesecke R15466%
 Donald G. Sattler R7834%
Boone Committee Belvidere 16
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Scott Fowler R27482%
 Bruce Marquardt D6118%
Boone Committee Belvidere 17
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robert E. Turner R27188%
 Laura Frazier D3812%
Boone Committee Poplar Grove 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bruce Moore R13556%
 Owen Costanza R10744%
Boone Committee Poplar Grove 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David L. Allgood R9376%
 Angie Bodine D2924%
Boone Committee Poplar Grove 5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gail Worley R6262%
 Timothy A. Davis R3838%
Boone Committee Caledonia 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David R. Wiltse R12183%
 Susan Flanders D2417%
Boone Committee Bonus 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bob Walberg R16458%
 Adam Ellwanger R11742%
 Normal Stimes R00%
Stephenson County Sheriff
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Stovall R5,27082%
 Lamar Hail R1,19218%
Stephenson County Clerk
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jazmin Wingert R3,77745%
 Jennifer (Alber) Blakely R2,65132%
 Chandra L. Morris D1,93523%
Stephenson County Board DB
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ronnie J. Bush D15955%
 Samual L. Newton D13245%
Stephenson County Board DC
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lou Ann Hayes R21534%
 Rebecca Quiggle R21434%
 Casey Jacobs Anthony D20733%
Stephenson County Board DD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bill Hadley D48852%
 Dale H. Diddens D45648%
Stephenson County Board DE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Curt Coplien R39936%
 Erica Monroe R39036%
 Adam I. Moderow D30628%
Stephenson County Board DF
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Larry Jogerst R65445%
 Brooke Deiningre-Wagner R41729%
 Clayton Zimmerman R38426%
Stephenson County Board DG
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Scott Helms R64146%
 Jackie DeMeester R55440%
 N. Jeanne Radke D18814%
Stephenson County Board DH
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Nicole Baker R47837%
 Steven R. Fricke R42432%
 Garrett Miller R40431%
Stephenson County Board DI
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mark Diddens R50833%
 Tim Whalen R42628%
 Brian Brandt R36524%
 Edward Klein D1339%
 Shannon Muick D1117%
Stephenson Committee Buckeye
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Todd Welch R25083%
 Joanna M. Hartung D5317%
Stephenson Committee Freeport 8
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Andrew S. Chesney R21072%
 Teresa Wellman D8028%
Stephenson Committee Freeport 10
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lou Ann Hayes R99100%
 Louise R. Cook D00%
Stephenson Committee Freeport 11
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Patrick McDermott R11875%
 Louise R. Cook D3925%
Stephenson Committee Freeport 12
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Curt Coplein R15161%
 Ronda Scott D9639%
Stephenson Committee Freeport 14
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Craigh Deininger R17758%
 Chuck Robinson D12942%
Stephenson Committee Harlem 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tim Whalen R20079%
 Jody E. Cross D5321%
Stephenson Committee Oneco
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ryan Smith R22878%
 Sheryl Pitts Wolff D6422%
Stephenson Committee West Point 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Christopher R. Zimmerman R32287%
 Lisa J. Stich D4813%
Stephenson Committee Winslow
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ronald Leroy Pina R9488%
 Claudia A. Palamar D1312%
Ogle County Board Davis Junction D1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ricky Fritz R46838%
 Zachary S. Oltmanns R40033%
 Benjamin P. Youman R36029%
Ogle County Board Oregon D2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Patricia J. Nordman R59238%
 Wayne Philip Reising R50633%
 Thomas K. Smith R44429%
Ogle County Board Rochelle D3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Daniel C. Miller R23020%
 Austin J. Gillis R22920%
 Joseph C. Simms R22520%
 Jamey Sulser R12811%
 Guillermo Martinez D11911%
 Lloyd L. Droege D1069%
 Robert Snow D958%
Ogle County Board Rochelle D4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Williams R49251%
 John C. Kenney R47749%
Ogle County Board Stillman Valley D5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bruce E. Larson R56228%
 Donald E. Griffin R49525%
 Richard Daniel Janes R49125%
 Ronald Kern R44222%
Ogle County Board Byron D6
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ryan Reevert R46130%
 Steven P. Huber R42227%
 Jeffrey M. Billeter R38225%
 Dorothy R. Bowers R28318%
Ogle County Board Mt Morris D7
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Stanley G. Asp R00%
 John Finfrock R00%
Ogle County Board Polo D8
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Susie Corbitt R00%
 Chris Casper R00%
 Lyle M. Hopkins R00%
Ogle Committee Buffalo 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Megan McDermott R13279%
 Muriel M. Messer D3621%
Ogle Committee Mt Morris 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jerry J. Griffin R7873%
 Jon Murray D2927%
Ogle Committee Pine Creek
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Grant Armbruster R12485%
 Avril Folk D2215%
Ogle Committee Rockvale 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>George E. Howe R14977%
 Maja Shoemaker D4523%
Ogle Committee Scott
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Zachary S. Oltmanns R27681%
 Christine Ballard Huffman D6419%
Ogle Committee White Rock
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Thomas K. Smith R6463%
 Joseph M. Wolf R3737%
Lee County Board 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Koppien R65518%
 Angie Shippert R62917%
 Robert J. Olson R62317%
 James Schielein R43212%
 Ronald R. Gascoigne R42311%
 Rick Humphrey R40911%
 Emily Rose D2096%
 David Bingaman D1805%
 David McCarver D1664%
Lee County Board 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Katie White R62931%
 Danielle Allen R60930%
 Mike Zeman R60530%
 Kasey D. Consodine D20710%
 John Nicholson R00%
Lee County Board 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tim Bivins R61421%
 Doug Farster R49817%
 Keane Hudson R35912%
 Tom Wilson R34812%
 Nancy Naylor R31511%
 Michael Pearson R2398%
 Cole Gehrt R2298%
 David J. Bally D1947%
 Randy Joe Lilly D1495%
Lee County Board 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dean Freil R71419%
 Thomas R. Kitson R65817%
 Michael Book R58616%
 Jack Skrogstad R54014%
 Chris Robertson R51614%
 Bill Palen R51214%
 Diedre R. Thomas D2547%
Lee Committee Dixon 11
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Fritts R7173%
 Thomas B. Cartwright D2627%
Lee Committee Dixon 12
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Montana D. Myers R3769%
 Ellen J. Smith D1731%
Lee Committee Dixon 14
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Christopher K. Harrison R9259%
 Diane K. Marsh D3221%
 Dennis Yard R3120%
Lee Committee Franklin Grove 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Nicholson R6877%
 Barbara V. Schwamberger D2023%
Lee Committee Palmyra 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brett Nichlaus R10978%
 Sarah M. Bingaman D3122%
Lee Committee Palmyra 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kevin E. Lally R16778%
 Damaris Martinez R4622%
Lee Committee South Dixon
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Angie Shippert R8953%
 James Schielein R7947%